به گزارش شانا، محمد ناصری، مدیر بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی امروز (دوشنبه، ١١ اردیبهشت ماه) در یک نشست خبری، با بیان این مطلب افزود: با توجه به این که بسیاری از شرکت ها نماینده یک هلدینگ و یا مجموعه ای مشتمل بر چند شرکت هستند، در این نمایشگاه، هزار و ١٦ غرفه داخلی به نمایندگی از حدود ٢ هزار و ٥٠٠ شرکت و ٨١١ غرفه خارجی به نمایندگی از حدود هزار و ٥٠٠ شرکت از ٣٧ کشور دنیا حضور پیدا می کنند .

تهران میزبان بزرگترین نمایشگاه بین المللی نفت در خاورمیانه

ناصری نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران را از لحاظ وسعت و تعداد شرکت کنندگان، نخستین نمایشگاه در سطح خاورمیانه و پنجمین نمایشگاه در سطح دنیا خواند .

وی گفت: در بخش خارجی، شرکت های آلمانی با در اختیار گرفتن سه هزار متر مربع، بیشترین فضا و چینی ها بیشترین تعداد شرکت های حاضر را به خود اختصاص داده اند .

به گفته ناصری، از لحاظ تعداد شرکت های خارجی حاضر در نمایشگاه بیست و دوم پس از چین، ایتالیا، هلند، فرانسه و انگلیس در رتبه های بعدی قرار دارند .

مدیر بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با بیان این که کشورهای چین، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، ترکیه، روسیه، ژاپن، هلند، اتریش، کره جنوبی و استرالیا به صورت پاویون در نمایشگاه حضور خواهند یافت، افزود: شرکت های معتبر فعال در صنعت نفت یا در قالب غرفه و یا با اعزام تیم کارشناسی خود، در این نمایشگاه حضور پیدا می کنند .

وی در پاسخ به این سئوال که آیا شرکت های آمریکایی نیز در نمایشگاه امسال حضور خواهند داشت، از حضور یک شرکت آمریکایی خبر داد .

تقاضای حضور در نمایشگاه ٤ برابر فضای موجود

ناصری از همکاری با ١٥ بازاریاب مشتمل بر ٢ بازاریاب داخلی و ١٣ بازاریاب بین المللی برای برگزاری این نمایشگاه خبر داد و با اشاره به ١٠٠ تا ١٢٠ میلیارد تومان گردش مالی برگزاری نمایشگاه بیست و دوم، رونق صنعت نمایشگاهی و افزایش بهره مندی از توان شرکت های خصوصی را از دستاوردهای جانبی نمایشگاه عنوان کرد .

وی با اشاره به حجم زیاد تقاضا برای حضور نمایشگاه بیست و دوم، ادامه داد: حدود ٨٠ هزار متر مربع فضای خام نمایشگاه، تنها پاسخگوی یک چهارم تقاضاهای موجود بوده و این در حالیست که فضای مفید که امکان جانمایی غرفه ها را دارد، بالغ بر ٥٥ هزار متر مربع است .

ناصری اشاره ای هم به افزایش قیمت پایه هر متر مربع فضای نمایشگاه در مقایسه با سال گذشته داشت و با یادآوری این که این قیمت گذاری در اختیار شرکت ملی نفت ایران نیست، ادامه داد: قیمت هر مترمربع فضای نمایشگاهی از حدود ٣٧٥ یورو به ٤٧٠ یورو افزایش یافت و با وجود نامه نگاری های ما مبنی بر کاهش قیمت، تصمیم گیرندگان بر این باور بودند که نمایشگاه نفت از کشش کافی در این زمینه برخوردار است .  

به گفته وی، این قیمت گذاری، برخی شرکت های داخلی را از حضور در نمایشگاه منصرف کرد .

جزئیات: زمان، جانمایی و نشست های خبری

وی با بیان این که نمایشگاه طبق روال تقریبا ثابت سال های گذشته، در بازه زمانی ١٦ تا ١٩ اردیبهشت ماه برگزار می شود، ساعت بازدید را هر روزه از ١٠ صبح تا ١٨ بعدازظهر اعلام و عنوان کرد: افتتاحیه نمایشگاه طبق روال هرساله، همزمان با نخستین روز برگزاری نمایشگاه، ١٦ اردیبهشت ماه از ساعت ١٠ تا ١٢ در سالن میلاد برگزار می شود .

ناصری در پاسخ به سئوالی درباره این که با توجه به مشکلات ترافیکی، چرا نمایشگاه امسال در شهر آفتاب برگزار نشد گفت: ما به این جابجایی علاقمند بودیم اما با وجود احداث چند سالن بزرگ در شهر آفتاب، بازهم ظرفیت و گنجایش آن برای برگزاری نمایشگاه نفت کافی نبود .    

وی افزود: روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران به عنوان برگزارکننده و اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در کسوت شورای سیاستگذاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت ایفای نقش می کند .

ناصری احتمال داد که قرارداد ساخت لوله های CRA به عنوان یکی از بخش های طرح بومی سازی ١٠ گروه خانواده کالاهای پرمصرف مورد نیاز صنعت نفت در ایام نمایشگاه امضا شود .

وی با بیان این که نشست های خبری مدیران صنعت نفت و همچنین نشست هایی تخصصی با راهبری انجمن‏ها و بخش خصوصی در ایام نمایشگاه برگزار خواهد شد، ادامه داد: همچنین سعی شده است جانمایی شرکت ها با توجه به حیطه وظایف مجزا و مشخص باشد تا دسترسی علاقمندان به شرکت های مدنظر تسهیل شود. شرکت های بالادستی با محوریت شرکت ملی نفت ایران در سالن های ٨ و ٩، شرکت های میان دستی با محوریت شرکت ملی گاز ایران در سالن های ١٠ و ١١ و شرکت های پایین دست با محوریت شرکت های پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در سالن های ١٤ و ١٥ مستقر هستند. البته در سالن های ١٢ و ١٣ نیز شرکت هایی از حوزه میان دست و پایین دست صنعت نفت مستقر هستند .

بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از تاریخ ١٦ تا ١٩ اردیبهشت ماه امسال در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود