حبیب الله بیطرف روز یکشنبه درحاشیه بازدید و ارزیابی عملکرد کارخانه سازنده پمپ های صنعتی در شهرک صنعتی هشتگرد استان البرز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از سال 93 صنعت نفت کشور اقداماتی در زمینه شناسایی وی ادامه داد: در این زمینه تامین داخلی 10 گروه کالا که اغلب وارداتی است در اولویت قرار گرفت و قرار براین شد تا تولید داخلی جایگزین واردات آنها شود .
معاون وزیر نفت گفت : رویکرد ما به استفاده از کالای داخلی معطوف شده است و وزارت نفت خود را مکلف می داند تا با حمایت از صنایع داخلی امکان صادرات را نیز بوجود بیاورد .
وی با بیان اینکه ایران یکی از بزرگترین صادر کنندگان گاز در جهان است، افزود: اکنون با کمک متخصصان داخلی توانسته ایم پمپ کرایوژنیک که برای پمپاژ گاز مایع پروپان با حساسیت بالا کارایی دارد را تولید کنیم و برای فاز های مختلف پالایشگاه عسلویه مورد استفاده قرار می گیرد .
بیطرف با اشاره به ساخت پیشرفته ترین پمپ های صنعتی در کارخانه پمپ های هایتک شهرک صنعتی هشتگرد گفت: دربازدید امروز توانایی ها و ظرفیت های این شرکت داخلی مورد ارزیابی قرار گرفت .
وی اظهار داشت: این کارخانه یکی از ظرفیت های ارزشمند تولید ملی کشورمان است که تمام مراحل ساخت پمپ های صنعتی را انجام می دهد .
وی بیان داشت: با توجه به برنامه های توسعه ای شرکت نفت قرار است که یکی از تامین کننده های تجهیزات مورد نیاز پروژه ها و توسعه تاسیسات نفتی این کارخانه داخلی باشد .
بیطرف افزود: پمپ های کرایوژنیک تولیدی این کارخانه ظرفیت مناسبی در تکمیل اجزای پالایشگاه ها به شمار می رود .
معاون وزیر نفت گفت: پمپ کرایوژنیک تولید شده در این کارخانه منطبق با استانداردهای روز دنیا است و برای تامین نیاز پارس جنوبی، پتروشیمی ها و شرکت های نفتی کشور مورد استفاده قرار می گیرد .
مدیرعامل شرکت پمپ سازی شهرک صنعتی هشتگرد اظهار داشت: ما در گذشته از حمایت های وزارت نفت بر خوردار بودیم و امروز توقع و انتظار بیشتر از گذشته است .
مهدی فرج پور گفت: قیمت این پمپ ها 50 درصد کمتراز نمونه خارجی است و سالانه بیش از 400 میلیون دلار صرفه جویی ارزی در بر دارد .
مدیرعامل شرکت پمپ سازی شهرک صنعتی هشتگرد نیز در زمینه ویژگی های این پمپ گفت: پمپ های کرایوژنیک یکی از پمپ های هایتک دنیاست که در انتقال پروپان مایع در فاز 17 و 18 عسلویه به کار گرفته می شود .
به گفته فرج پور همه مراحل ساخت پمپ ها از مرحله طراحی تا تامین مواد اولیه ریخته گری، ماشین کاری، مونتاژ، تست و راه اندازی به دست مهندسان توانمند ایرانی انجام می شود .
وی افزود: متخصصان این صنعت فناوری این پمپ ها را مُهری بر بی تاثیر بودن تحریم ها زدند و ما امروز نیاز کامل کشور را در تولید پمپ های هایتک تامین و به زودی به اقصی نقاط جهان صادر خواهد شد .
وی یادآور شد: متخصصان این صنعت با بومی سازی فناوری این پمپ ها ایران را در رده بزرگترین تولیدکنندگان پمپ های فوق العاده پیشرفته قرار داده است .
فرج پور با اشاره به اینکه شرکت پمپ سازی ایران در شهر صنعتی هشتگرد در تولید انواع پمپ های صنعتی صنایع نفت،گاز،پتروشیمی و پمپ های بزرگ نیروگاهی و آبرسانی به خود کفایی رسیده است، گفت: این شرکت موفق شده است دانش ساخت تمام این پمپ را بدست بیاورد کالاهای پرمصرف مورد نیاز این صنعت انجام داده و نیازها در این بخش گروه بندی شده است